SITUACIJA ČAKALNIH DOB ZA FIZIOTERAPIJO (PTUJ) – NAPOTNICA/DELOVNI NALOG

Rada bi predstavila trenutno stanje glede naročanja na fizioterapijo preko delovnega naloga (napotnice), napotenega s strani zdravnika.

Kar poglejmo situacijo: »vseka« te v križu, in ker imaš že od prej rahle težave (občasne bolečine), sedaj enostavno veš, da moraš nujno k zdravniku. Se pravi, da nekako pozdraviš nastalo težavo, ki ti omejuje normalno življenje.

Da prideš do osebnega zdravnika, bi se načeloma moral naročiti, vendar tega ne storiš, ker sklepaš, da je res nujno. Najprej upaš, da ne naletiš na iztrošeno medicinsko sestro, da te umirjeno sprejme na pregled, ter seveda, da ni prehuda gneča.

Zdravnik, na katerega čakaš mogoče tudi pol dneva, te po pregledu največkrat pošlje na nadaljnje preiskave (odvisno od točne situacije). Veliko-krat si najprej napoten na fiziatrični pregled – pregled zdravnika fiziatra in šele nato na fizioterapijo. Ali pa dobiš protibolečinske tablete in greš domov počivat ter čakat, da bolečina popusti.

Kaj se zgodi v prvem primeru? Poslan si na določene preiskave, katere imajo svojo čakalno dobo, odvisno od napotitve (čakaš en teden ali pa 1, 3 ali do 6 mesecev). Po tem obdobju dobiš izvide in greš zopet k osebnemu zdravniku, kateri te napoti naprej.

Če moraš na fiziatrični pregled ali fizioterapevtsko obravnavo, ti čakalno dobo določi stopnja nujnosti in pa vzrok napotitve napotnice/delovnega naloga. Ko prideš do fiziatra, te ta lahko pod stopnjo nujnosti »hitro«, naroči čez 3-5 mesecev (vsaj tako je v našem koncu SLO – PTUJ). Če pa imaš pod zelo hitro (kar je nov ukrep), te enostavno sploh ne more naročiti!! Nov predpis namreč določa, da se tak primer mora obravnavat v 14 dneh, v tem obdobju pa so mesta prepolna. Podobna situacija te doleti, če si napoten direktno na fizioterapijo, vendar je tam čakalna doba odvisna od izbrane lokacije prijave.

Po 4 mesecih imaš končno pregled pri fiziatru in do takrat si si nekako »pomagal« sam (stanje se izboljša ali pa je še dosti slabše). Po pregledu fiziatra si največkrat napoten na fizioterapijo in tam ti določijo datum čez 4 mesece ali celo pol leta (spet odvisno od opredelitve delovnega naloga) in tega kam si se šel prijavit. Sedaj je skoraj leto okrog in še zmeraj so težave, popolnoma si zmeden, prepojen si s tabletami in ne veš več kam sam s sabo od bolečin.

Z nami se srečaš po takšnem postopku čakanja in po vseh možnih napotitvah. Zanimaš se na vseh različnih koncih. Pod opredelitev »zelo hitro« ne prideš nikjer na vrsto (še posebej, če je čas dopustov) in ravno v teh primerih, bi nujno rabil pomoč, da se stanje ne poslabša ali ne ostane omejeno. Po zavrnitvi 3 fizioterapij ti ostane še zadnja možnost, tam pa ti ponudijo samoplačniško opcijo. To je sedaj pika na i in enostavno eksplodiraš. Jezen si na cel svet in ker seveda plačuješ zavarovanje, nikakor ne pride v poštev še dodatno plačevanje. Zavrneš vse opcije čakanja in plačevanja in iz jeze greš z bolečinami in polno vrečko tablet domov. Stanje se ne popravi in ker imaš vsega dovolj, tudi ni več energije za pisanje pritožb. Čakaš in čakaš z bolečinami, zgodi se pa popolnoma NIČ!!!

 

Vse bolj se srečujemo z blokadami v zdravstvenem sistemu. Nekako smo prepuščeni, da si mora vsak na svoj način pomagat, kakor se pač da ali kakor mu dopuščajo možnosti, da situacija ne vodi v kronično stanje in nezmožnost.

Rada bi še izpostavila nastale razlike v storitvah med koncesijskimi in zasebnimi samoplačniškimi ambulantami, katere so delno posledica časovnih in storitvenih omejitev predpisanih na delovnih nalogih.

Večina nas plačuje zdr. zavarovanje in imamo potem tudi občutek, da nam nekaj pripada, kar pa potem ne dobimo. Vse to težko razumemo. Seveda zaradi razsula v zdravstvu, iščemo krivce in iz jeze delamo škodo predvsem sebi. Mnoge stranke so mnenja, da jih nočemo uvrstit na čakalni seznam. Da jim ponujamo samoplačniško možnost, ker bi radi zraven plače še dodatno več zaslužili. Ampak rada bi poudarila, da zdravstvo plača točno določeno vsoto za točno določeno število obravnav in zgleda je to (glede na dolžino čakalnih dob) krepko premalo!!

Mi potem delamo čez redni delovni čas ali v samoplačniških ambulantah brez željenih koncesij (opravljene storitve so neplačane s strani zdravstva) in ponujamo možnost samoplačniških obravnav. Teh verjamem, da si vsi ne morejo privoščit, vendar so glede na situacijo vedno bolj potrebne. Tako se vsaj na račun teh, kateri so si pripravljeni in zmožni plačati storitev, število čakajočih zmanjša in posledično skrajša čakalna doba.

Skratka, samoplačniške storitve so ena od ponujenih možnosti pomoči v izogib čakanju ter poslabšanju telesnega stanja. Moram pa tudi omeniti, da prednost takih storitev ni samo v hitrosti obravnave, ampak je posameznik deležen bolj celostne, individualne in kvalitetne obravnave z dodatnimi storitvami – nekatere že v osnovi niso plačane iz ZZZS:

  • TECAR,
  • UDARNI VALOVI,
  • MANUALNE (ROČNE) OBRAVNAVE,
  • MASAŽE,
  • terapija TRIGGER TOČK
  • ROČNA LIMFNA DRENAŽA,
  • FIZIOTERAPIJA NA TERENU itd..).

Ponuja se terapija, katera je bolj individualno usmerjena in tudi z aparaturami, katere lahko dajejo hitrejše in bolj dolgoročne učinke. Kot že omenjeno imajo delovni nalogi storitvene in časovne omejitve.

Zato prosim, ne obtožujte NAS, kadar na koncu naletite na še zadnjo zavrnitev za sprejem delovnega naloga. Mi smo samo ponudniki možnega izhoda v situaciji, ki pa je žal plačljiv, saj ni financiran iz strani zavarovanj.

Mogoče samo še nasvet tistim, ki nimate možnosti zakupa večjega števila terapij. In sicer, da pridete vsaj na posvet in z eno terapijo dobite dodatne informacije, ali si z nekaj-kratno obravnavo delno olajšate težave. Včasih je lahko že zelo veliko, da vas usmerimo v pravilno gibanje in ravnanje. Tudi sprostitev s terapevtsko masažo v obdobju čakanja na obravnavo preko delovnega naloga, ima lahko velik pomen za olajšanje ali včasih presenetljivo celo popolno izboljšanje stanja.

https://www.vecer.com/bolniki-imajo-tezave-pri-uveljavljanju-napotnice-s-stopnjo-nujnosti-zelo-hitro-6394226

 

Pa lep prijazen fizioterapevtski pozdrav iz Ptuja!

Cajnko Jožica, dipl.fiziot., limfterapevtka



FIZIO MEDIC CENTER & Fizio-manual

  • Mežanova ulica 2 A, 2250 PTUJ
  • 031713263 (Jožica), 069993526 (Denis)
  • fth.cajnko@gmail.com

Delovni čas

  • vsak dan po dogovoru